Świadomość ekologiczna w dorzeczu Wisłoki - artykuł na łamach "Przeglądu Komunalnego"

Aktualności - Świadomość ekologiczna w dorzeczu Wisłoki - artykuł na łamach "Przeglądu Komunalnego"

Świadomość ekologiczna w dorzeczu Wisłoki - artykuł na łamach "Przeglądu Komunalnego"

Świadomość ekologiczna w dorzeczu Wisłoki - artykuł na łamach "Przeglądu Komunalnego"

"Związek zrzesza 22 gminy i miasta położone w województwach podkarpackim i małopolskim w granicach pięciu powiatów: dębickiego, gorlickiego, jasielskiego, krośnieńskiego i tarnowskiego, obejmujące obszar prawie 2000 km2, zamieszkały przez 300 000 osób. Do tej pory Związek zrealizował projekty o wartości ponad 554 milionów złotych z zakresu gospodarki wodno-ściekowej, OZE i zielono-niebieskiej infrastruktury ze środków UE, Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, EOG i Interreg Polska – Słowacja".

"Jednym z priorytetów działalności Związku są działania polegające na budowaniu wiedzy i świadomości ekologicznej, które prowadzone są od początku powstania Związku i przybierają różne formy, głównie w ramach współpracy z dziećmi i młodzieżą, nauczycielami, pracownikami gmin, ale również dorosłymi mieszkańcami z terenu 22 gmin Związku. Dotychczas Związek wyedukował kilkadziesiąt tysięcy osób."

"W ramach projektu „Realizacja inwestycji w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury na terenie gmin należących do Związku Gmin Dorzecza Wisłoki” przeprowadzono po raz kolejny wydarzenie „MiniCOP” – międzynarodowy młodzieżowy szczyt klimatyczny, który służył wymianie doświadczeń i dyskusjom na temat przyczyn i skutków zmian klimatu, zdobywaniu innowacyjnej wiedzy oraz propagowaniu idei współpracy międzynarodowej. W wydarzeniu udział wzięło ok. 650 uczestników, nauczycieli i młodzieży z 24 szkół z terenu gmin Związku oraz szkoła z miejscowości Maribor ze Słowenii".

"Wykorzystując potencjał dzieci, młodzieży i nauczycieli, Związek aktywnie prowadzi edukację ekologiczną. W 2025 r. odbędą się po raz 14 Słoneczne Dni ze Związkiem Gmin Dorzecza Wisłoki. Akcja obejmuje konkursy o tematyce ekologicznej oraz edukacyjno-ekologiczny piknik plenerowy, w ramach którego zaplanowano stoiska, gry, warsztaty, quizy i zabawy. Dodatkowo prowadzona będzie edukacja ekologiczna w ramach projektu „Współpraca transgraniczna Gmin należących do Związku Gmin Dorzecza Wisłoki oraz Preszowskiego Kraju Samorządowego dla zwiększenia odporności na klęski żywiołowe wynikające ze zmian klimatu.”

"Wszystkie działania Związku mają na celu dotarcie do szerokiej społeczności szkolnej oraz dorosłych i uświadamianie, że wszystko, co jest potrzebne człowiekowi do życia, czerpiemy ze środowiska".

Pełna treść artykułu dostępna w PDF.