Popioły: uciążliwy odpad czy szansa? - artykuł na łamach "Przeglądu Komunalnego"

Aktualności - Popioły: uciążliwy odpad czy szansa? - artykuł na łamach "Przeglądu Komunalnego"

Popioły: uciążliwy odpad czy szansa? - artykuł na łamach "Przeglądu Komunalnego"

Popioły: uciążliwy odpad czy szansa? - artykuł na łamach "Przeglądu Komunalnego"

"Zarząd spółki zwrócił uwagę na problemy, jakie stwarza zagospodarowanie odpadów zmieszanych, zawierających duże ilości popiołu pozostałego po spaleniu węgla i drewna w domowych kotłowniach i piecach. Podczas odbioru odpadów popioły mieszają się z innymi odpadami, co powoduje, że wydzielone w instalacji surowce zawarte w odpadach zmieszanych są bardzo słabej jakości, to zaś utrudnia możliwość poddania ich recyklingowi i znacząco podnosi koszty ich zagospodarowania".

"Receptą na te problemy mogłoby być odrębne gromadzenie i odbieranie popiołu, który wtedy nie trafiałyby do instalacji. Wspólnie zdecydowano, aby w sezonie grzewczym 2021-2022 przeprowadzić program pilotażowy. Po zakończeniu programu pilotażowego i podsumowaniu wyników uznano, że odrębne zbieranie popiołów jest korzystne i to nie tylko z punktu widzenia ochrony środowiska, ale również pod względem ekonomicznym (mimo wyższych kosztów transportu – odbiór dodatkowej frakcji odpadów). Uchwałą Zgromadzenia Związku zmieniono więc regulamin utrzymania czystości i porządku, wprowadzając na terenie gmin członkowskich Związku od 1 stycznia 2023 r. obowiązek odrębnego zbierania popiołów".

"W trakcie kolejnych dyskusji pojawiło się pytanie, czy zgromadzony popiół można zagospodarować w inny sposób niż do formowania skarp składowiska, przesypek czy składowania. Pytanie jest zasadne w sytuacji, gdy w ostatnich latach w skokowy sposób rosną wymagane poziomy recyklingu i przygotowania do ponownego użycia odpadów komunalnych. Komunalny Związek Gmin Regionu Leszczyńskiego dotychczas bez problemu uzyskiwał wymagane poziomy (za 2023 r. – 36,75% przy wymogu 35%), ale wydaje się przesądzone, że mimo prowadzonych akcji edukacyjnych i dyscyplinowania właścicieli nieruchomości poprzez nakładanie decyzją administracyjną opłaty podwyższonej za brak prawidłowej segregacji trudno będzie osiągnąć wymagany za 2024 r. poziom w wysokości 45%".

"Wtedy pojawił się pomysł, aby masa odebranego popiołu mogła zostać zaliczona do masy odpadów poddanych recyklingowi. Okazuje się, że popioły z palenisk domowych, wymieszane w odpowiednich proporcjach z piaskiem i cementem, stanowią doskonały materiał do budowy dróg lokalnych o mniejszym natężeniu ruchu".

Pełna treść artykułu dostępna w PDF.