"Obra" stawia na edukację ekologiczną - artykuł w Przeglądzie Komunalnym
"Edukacja ekologiczna w placówkach oświatowych prowadzona jest natomiast z uwzględnieniem wieku dzieci. Dla najmłodszych organizowana jest „Ekoolimpiada“, będąca sprawdzeniem wiedzy zdobytej m.in. na lekcjach realizowanych według konspektu opracowanego przez Związek. „Ekoolimpiada“ poprzez specjalne konkurencje umiejętnie łączy ruch i wiedzę na temat zachowania naszego naturalnego środowiska w jak najlepszym stanie".
"Nieco starsze dzieci aktywnie uczestniczą z kolei w rajdzie ekologicznym „Żurawim szlakiem“, który w bieżącym roku odbędzie się po raz czternasty! Na kaskadę ekologiczną składają się także coroczne udziały w akcjach sprzątania, organizowanych w ramach Dnia Ziemi czy ogólnoświatowej akcji „Sprzątanie Świata - Polska“. Działania nasze wspierane są przez placówki oświatowe swoimi pomysłami związanymi z festynami szkolnymi i zbiórkami np. makulatury, baterii lub telefonów komórkowych. Udział we wszystkich przedsięwzięciach jest przeliczany na jednego ucznia w danej szkole, a łączny wynik decyduje o lokacie końcowej. Najaktywniejsze szkoły mogą otrzymać jako nagrody: zestaw komputerowy, wycieczki ekologiczne, zestawy do segregacji oraz całą gamę książek".
"Dorosłym mieszkańcom Związek oferuje udział w corocznych festynach ekologicznych, w trakcie których m.in. za drzewko, kwiat, nasiona lub krzewy odbierany jest zużyty sprzęt RTV i AGD. Związek edukuje i aktywnie wspiera (pozyskując środki) zgodnie z przepisami prawa usuwanie folii rolniczej (w bieżącym roku usunięto już ok. 200 Mg) oraz wyrobów zawierających azbest. To ostatnie zadanie będzie realizowane w latach 2025-2026 przy współudziale środków WFOŚiGW w Poznaniu i umożliwia bezpłatną utylizację ok. 360 Mg takich wyrobów".
"Edukowanie w zakresie umiejętnego kompostowania oraz nowych form zbiórki odzieży i tekstyliów, w połączeniu z wcześniej wymienionymi formami edukacji, przyczynia się do stałego wzrostu osiągniętego poziomu przygotowania do ponownego użycia i recylclingu odpadów komunalnych, który za rok 2024 r. w ZM „Obra“ wyniósł 46,03%".
Pełna treść artykułu dostępna w PDF.