Na celowniku: edukacja i sprawa domów letniskowych - artykuł w "Przeglądzie Komunalnym"
"Specyfika terenu powoduje, że oprócz nieruchomości zamieszkałych i typowych niezamieszkałych (firmy, działalności, sklepy itp.) znajdują się tu również nieruchomości o charakterze rekreacyjno- wypoczynkowym. Na obszarze aż 5 gmin znajduje się ok. 2500 nieruchomości o takim charakterze".
"Brak złożenia deklaracji czy też złożenie deklaracji na nieruchomość zamieszkałą powoduje, że Referat prowadzi rocznie ok. 1000 postępowań wyjaśniających. Są to postępowania, które powodują, iż niezbędne są przeprowadzenie oględzin nieruchomości, przesłuchania w siedzibie Związku zarówno stron postępowania, jak i świadków, a także wezwania do złożenia rachunków bądź innych dokumentów".
"Należy dodać, że właściciele nieruchomości o charakterze rekreacyjno-wypoczynkowym są roszczeniowi w swoich żądaniach i często nieprzychylnie się nastawiają do pracowników prowadzących ich sprawy. W kilku przypadkach właściciel takiej nieruchomości używał słów uznanych za obraźliwe – czy to telefonicznie, czy też podczas przeprowadzanych oględzin na nieruchomości, w związku z czym w kilku przypadkach skierowano sprawę na drogę sądową. Sąd – w przypadku udowodnienia niewłaściwego zachowania wobec pracownika samorządowego wykonującego swoje obowiązki służbowe – wydawał wyrok skazujący (kara grzywny bądź zadośćuczynienia dla osoby pokrzywdzonej)".
"O wiele mniej uciążliwa, a wręcz wnosząca nieco optymizmu w serca naszych pracowników jest działalność edukacyjna. We wrześniu 2024 r. ruszyła kampania informacyjna edukacyjno-ekologiczna dla mieszkańców, dotycząca m.in. zbiórki odpadów wielkogabarytowych. Związek przygotował materiały informacyjne w postaci ulotek bezadresowych i plakatów dla mieszkańców nieruchomości zamieszkałych. Dodatkowo w kampanii kontynuowane jest udostępnianie mieszkańcom darmowej aplikacji na telefon. Aplikacja zawiera w swojej treści wszystkie ważne dla mieszkańca informacje w zakresie poprawnej gospodarki odpadami komunalnymi".
"Związek stara się, by mieszkańcy byli na bieżąco informowani o prowadzonych kampaniach, i dlatego co roku zleca publikację artykułu tematycznego dotyczącego prowadzonych działań ekologiczno-edukacyjnych w gazetach lokalnych, obejmujących swym zasięgiem teren gmin należących do Związku, oraz przekazuje najistotniejsze informacje praktyczne dotyczące systemu".
Pełna treść artykułu dostępna w PDF.