Inwestycje i edukacja na północy województwa lubuskiego - artykuł w "Przeglądzie Komunalnym"

Aktualności - Inwestycje i edukacja na północy województwa lubuskiego - artykuł w "Przeglądzie Komunalnym"

Inwestycje i edukacja na północy województwa lubuskiego - artykuł w "Przeglądzie Komunalnym"

Inwestycje i edukacja na północy województwa lubuskiego - artykuł w "Przeglądzie Komunalnym"

"Rozpoczęcie procesu inwestycyjnego zbiega się z końcem realizacji zadania polegającego na szerzeniu wiedzy i informacji w zakresie prawidłowej segregacji odpadów komunalnych pn. „Edukacja ekologiczna mieszkańców gmin członkowskich Celowego Związku Gmin SGO5”, sfinansowanego w 90% ze środków pochodzących z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze".

"W marcu SGO5 rozstrzygnęło przetargi na rozbudowę i modernizację dwóch działających Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów komunalnych: w Strzelcach Krajeńskich i Starym Kurowie. Te inwestycje dojdą do skutku w głównej mierze dzięki pozyskanym środkom pochodzącym z programu Funduszy Europejskich dla Lubuskiego 2021-2027, Priorytet 2. Fundusze europejskie na zielony rozwój lubuskiego, Działanie 2.9. Gospodarka odpadami".

"Nasze PSZOK-i zyskają przede wszystkim rozległe zadaszenie nad kontenerami, co przyczyni się jednocześnie do niepowiększania masy zbieranych odpadów i zwiększenia komfortu użytkowników. Planowane jest też wysokie i pełne ogrodzenie, ważne szczególnie w przypadku punktów zlokalizowanych w mieście, oraz solidne utwardzenie terenu, zarówno pod kontenerami, jak i na pozostałej części placu, wraz z systemem odprowadzającym ścieki i separatorami. Z pozyskanych środków zakupione zostaną również nowe kontenery, kamery do monitoringu, waga samochodowa i ledowe oświetlenie placu. Kontener socjalno-biurowy zostanie wymieniony na bardziej komfortowy, z większą powierzchnią oraz ogrzewaniem za pomocą klimatyzatora z funkcją grzania, tj. pompą ciepła typu powietrze-powietrze, a obok niego stanie budynek warsztatowy do magazynowania i ewentualnej naprawy zebranych odpadów nadających się do ponownego użycia. Będą one wystawiane na nasze media społecznościowe jako propozycje dla mieszkańców z możliwością ich bezpłatnego odebrania. Już teraz obserwujemy duże zainteresowanie tym, co zbieramy, a co może być jeszcze wykorzystane, zaś dzięki budynkowi warsztatowemu będą one wyselekcjonowane i przechowywane w bezpieczny sposób".

"Oprócz dbałości o naszą infrastrukturę przywiązujemy też dużą wagę do edukacji naszych mieszkańców. Zakończyliśmy właśnie roczne zadanie edukacyjne, które objęło przede wszystkim uczniów naszych szkół podstawowych".

Pełna treść artykułu dostępna w PDF.