„Czysty Region” stawia na in house i edukację - artykuł w "Przeglądzie Komunalnym"
"W celu sprawnej realizacji działań statutowych Związek Międzygminny „Czysty Region” powierza wykonywanie zadania odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych własnej spółce „Czysty Region”, która w tym roku obchodzi pięciolecie działalności. Doświadczenie, sprawdzona kadra oraz znajomość rynku to tylko jedne z licznych korzyści, jakie niesie za sobą in house. Aktualnie spółka obsługuje niespełna 32 tys. nieruchomości położonych na obszarze 1407 km2 i przetwarza ponad 50 tys. Mg odpadów rocznie. Powierzenie tego zadania własnej spółce pozwala Związkowi na stabilne zarządzanie gospodarką odpadami komunalnymi, co przekłada się na wzmocnienie kontroli nad selektywną zbiórką odpadów, osiągane poziomy recyklingu oraz poprawę szczelności systemu".
"Związek stawia sobie za cel edukację mieszkańców w zakresie prawidłowego postępowania z odpadami – od minimalizowania ich powstawania po selektywną zbiórkę. Edukacja ekologiczna ma charakter wielopłaszczyznowy i prowadzona jest z ujęciem wielu aspektów środowiskowych, w tym ochrony bioróżnorodności i powietrza, a także negowania niektórych postaw społecznych, takich jak konsumpcyjny styl życia".
"Osiągnięcie w ostatnich latach wymaganych poziomów recyklingu przez Związek cieszy, ale nie oznacza stagnacji. Nadzieją na podwyższenie ilości odpadów przekazywanych do ponownego przetworzenia jest poprawa selektywnej zbiórki odpadów zmieszanych. Z badań, jakie spółka „Czysty Region” przeprowadziła w wybranych altanach śmietnikowych na terenie Związku, wynika, że nadal 34% surowców trafia do odpadów zmieszanych, a poprawna segregacja poprawiłaby poziom recyklingu o ok. 4-5%. Problem w dużej mierze tkwi w nazewnictwie frakcji odpadów zmieszanych. Ta nazwa sugeruje mieszkańcom możliwość niesegregowania, zmieszania wszystkich odpadów i wrzucenia ich do jednego kosza. Od kilku lat Związek stara się zmienić te przyzwyczajenia i odpady „zmieszane” określa mianem „resztkowych”, a aktualnie wraz ze spółką prowadzi dedykowaną temu problemowi kampanię medialną „Segreguj – nie mieszaj".
Pełna treść artykułu dostępna w PDF.